Новини

Завжди найсвіжіші і найгарячіші.

Уявіть, ви вмикаєте телевізор, а на улюбленому українському телеканалі — ви бачите канал країни агресора. Ви перемикаєте, а картинка не змінюється. Відкриваєте ноутбук та браузер, а на початку кожного фільму до вас звертаються представники країни агресора. Фантастика? На жаль — ні, адже це може статись у будь-який момент через потенційну небезпеку і доступність, зрозумілість піратських VOD-сервісів.

В середньому глядач проводить за переглядом відео (телебачення і всього іншого, що можна побачити на екранах), 19 годин на тиждень (для порівняння — три роки тому цей показник становив лише 7,5 години на тиждень, дані Wyzowl).

Причина такого зростання — пандемія коронавірусу, оскільки мільйони змушені були залишатися вдома під час локдаунів, переглядаючи величезну кількість фільмів, телешоу та іншого відеоконтенту.

У цей період світові провайдери OTT-платформ і телеканали спостерігали підвищений попит на їхні продукти. Однак, дані статистики вказують на те, що рекордна кількість користувачів також зверталася і до піратських сервісів. Згідно з даними компанії MUSO, що займається відстеженням піратства, у 2020 році піратські вебсайти у всьому світі відвідали майже 130 млрд разів, з них українці у топ 6 з показником 4,3 млрд переглядів.Цікавий факт, що традиційні методи піратства, тобто завантаження через торренти, втрачають популярність, у той час як Netflix та інші ОТТ популяризували потокову передачу, нелегальні перегляди онлайн-контенту також стали набагато популярнішими, ніж завантаження. Крім того, слід зазначити, що Україна посіла 4 місце серед країн з найбільшою кількістю відвідувань піратських ресурсів на одного користувача.Згідно з річним звітом MUSO, майже 57% із 130 млрд відвідувань піратських сайтів були потоковими. Широкого розповсюдження набувають облікові записи потокової передачі піратських IPTV, за доступ до яких зазвичай доводиться платити, а також телевізійні приставки та інше програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом, яке дозволяє отримувати безкоштовно потокові трансляції лінійного контенту.

Слід розуміти, що ці сайти не працюють у законодавчому полі України. За даними кіберполіції, майже половина популярних в Україні піратських ресурсів є російськими. Тобто піратський сайт, що хоститься у Російській Федерації, у будь-який момент може підмінити контент. Наприклад, відкриваєте цей сайт, а на усіх пре-ролах до фільмів замість букмекерської реклами буде звернення президента країни-агресора, або заклики до повалення конституційного ладу в Україні. За даними SimilarWeb у десятці відвідуваності серед сайтів в Україні є піратський сайт rezka.ag. Його щомісячна відвідуваність 90 млн, половину цих відвідувань генерують українські користувачі.Це свідчить про те, що мільйони українців, знаходяться під загрозою інформаційної пропаганди. Як і на форумі «Україна 30», я продовжую наголошувати компетентним органам, що така ситуація не може бути просто проігнорована, особливо у часи кібератак на офіційні сайти. Крім того, можна додати і ризики від спливаючих вікон і потенційних вірусів, які можуть шкодити пристроям користувачів. І навіть безпроблемне використання одного сайту не гарантує, що він не матиме прикрих сюрпризів у майбутньому. Якщо перегляд відбувається на комп’ютері - будь-який вірус може отримати доступ до нього, що спричинить негаразди у роботі ПК, навіть, блокування системи та/або системних файлів.

Це все можна назвати лише потенційними ризиками, однак на мій погляд — така ситуація має бути контрольованою державними інституціями. Держава має забезпечити захист своїх громадян в інформаційному просторі і, нарешті, почати боротись з піратами, при чому не просто боротись, а перемагати.


Вернуться назад »