Новини

Завжди найсвіжіші і найгарячіші.

За все треба платити. Навіть за телебачення, оскільки його виробництво потребує чималих грошей. 2 листопада найбільші виробники вітчизняного телеконтенту – медійні телевізійні холдинги «1+1 медіа», медіа-група «Інтер», StarLightMedia та «Медіа Група Україна» оголосили про те, що у травні 2018 року сигнал їхніх телеканалів із супутника буде закодований, і для подальшого перегляду найпопулярніших українських розважальних каналів треба купувати декодер та сплачувати абонентську плату.

Тобто, з травня 2018-го з супутника буде закодований сигнал 23-х провідних вітчизняних телеканалів: «Інтер», «Enter-фільм», «Піксель», К1, К2, «Мега», НТН, Zoom, ICTV, СТБ, «Новий канал», М1, М2, «Оце», «Україна», «НЛО», «Індиго», «1+1», «2+2», ТЕТ, «ПлюсПлюс», «Бігуді», «УНІАН ТБ».

Монетизація раніше безкоштовного телевізійного продукту наразі є болісною для глядача. Незадоволена таким розвитком подій і Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, яка бачить ризик в обмеженні супутникового сигналу українських телеканалів для окупованих територій.

Проте ще раніше, починаючи з 2017 року, медіа-групам уже вдалося зобов’язати глядачів кабельного телебачення, IPTV, ОТТ України (близько 4 млн українських домогосподарств – 12 млн глядачів) сплачувати за перегляд своїх каналів. Саме з монетизацією найбільших вітчизняних телеканалів було пов'язано підвищення тарифів на користування кабельним телебаченням у 2017-му. До речі, з 2018 року плату з абонентів кабельного ТБ, IPTV окремі групи планують збільшити вдвічі.

Одночасно домогосподарства із супутниковим прийомом досі мають можливість дивитися телеканали медіа-груп у відкритому доступі безкоштовно, на відміну від кабельного телебачення, IPTV і ОТТ. Так само безкоштовним залишається доступ до більшості цих телеканалів з аналогового і цифрового ефіру.

З точки зору стратегії, більшість експертів телевізійної індустрії стверджують, що кодування супутникового сигналу стане імпульсом для розвитку систем платного телебачення України, боротьби з піратством та безліцензійною діяльністю, виведення з практики перегляду на супутнику російських телеканалів.

Проте провайдерська частина телевізійного ринку, яка використовує для надання програмних послуг наземні технології, вказує на недоліки такої стратегії: якщо 2/3 українських сімей, що користуються кабельною, супутниковою або IPTV, ОТТ-технологіями, отримують платний доступ до телеканалів, то інша третина домогосподарств, яка отримує сигнал телеканалів з ефіру, залишається на пільгових умовах. Тому, з метою досягнення рівних умов діяльності для бізнесу, оператори поставили додаткове питання перед телеканалами і регулятором про необхідність кодування не лише супутника, але й обмеження розважальних комерційних телеканалів у цифровому ефірі, а також відповідно до державної програми вимкнення аналогового ефіру в березні 2018 року.

Хто отримує вигоду?

За дослідженнями Індустріального телевізійного комітету, в І півріччі 2017 року в Україні 33,2% домогосподарств приймають сигнал телекомпаній з ефіру, відповідно 34,0% – мають кабельний, і 32,8% – супутниковий тип прийому.

Сенс кодування супутникового сигналу полягає в тому, що програма телекомпанії стає доступною для перегляду лише за умови використання спеціального декодуючого пристрою (декодера, ресивера). Такий пристрій можна отримати на підставі відповідного договору з організацією мовлення або з іншою особою, уповноваженою цією організацією продавати, орендувати даний пристрій або за угодою на використання декодера і подальшого розповсюдження сигналу організації абонентам. Таким чином реалізується принцип монетизації контенту каналів, які ведуть своє мовлення в Україні, ними самими або провайдерами супутникового, кабельного, IPTV, інтернет-телебачення (ОТТ).

Зазвичай, найбільший зиск від кодування можуть отримати українські супутникові платформи DTH, які надають доступ до супутникового ТБ за абонентську плату. Найбільшими постачальниками контенту супутникового ТБ на сьогодні є компанія Viasat https://viasat.ua/ua/ та Extra TV http://xtratv.com.ua//. Ціни різняться, залежно від кількості каналів, від 59 до близько 169 грн. Можуть бути значно дорожче у разі пакетування телеканалів преміум-класу.

700 тисяч українських «супутникових» сімей сплачують за ТБ піратам

Супутникові абоненти готові платити за телебачення. Як повідомляє В'ячеслав Мієнко з адвокатського об'єднання «Cмарт Солюшнз» і «1+1 медіа», принаймні 700 тисяч українських «супутникових» сімей наразі сплачують піратам за російське і українське телебачення. При цьому справжні виробники вітчизняного телеконтенту не отримують майже ні копійки за свій продукт із супутникового сегмента ринку Pay TV.

Отже після кодування телеканалів з супутника, планам із монетизації контенту можуть шкодити пірати, які зламують систему умовного доступу телеканалів і розповсюджують абонентам за винагороду телеконтент своїми комунікаційними мережами.

В'ячеслав Мієнко сподівається, що оновлення ст. 176 Кримінального кодексу України про посилення відповідальності за піратство, яка вперше охопила у тому числі кваліфікацію окремим його різновидам – кардшейрінгу, фінансуванню піратства, стане у нагоді активним правовласникам для притягнення до відповідальності нелегалів, що наживаються за рахунок крадіжки телепродукції.

Певні успіхи у судовій практиці боротьби з кардшейрінгом також є в юридичної фірми «Віндекс», яка захищає права «Медіа Групи Україна» на телеканали «Футбол 1»/«Футбол 2». Ці канали в ефірі з листопада 2008 року, із самого початку свого існування розповсюджувалися з супутника у кодованому вигляді.

Павло Миколюк, директор ЮФ «Віндекс», впевнений, що зменшити вплив піратів цілком можливо, але тільки за умови активного тиску на них з боку правовласників.

Інформація підготовлена за підтримки організаторів Днів електронних комунікацій (ДЕК), за результатами брифінгу топ-менеджерів найбільших медійних груп України у межах виставкового заходу та конференції ТIM 2017 у Києві в Арт-холі «Всі свої».

Прес-служба АППК

Вернуться назад »