Новини

Завжди найсвіжіші і найгарячіші.

Асоціація з управління аудіовізуальними правами «АРМА-Україна» звернулась до найкрупніших телеканалів України (1+1, ICTV, Новий канал) за підтвердженням наявності прав на ретрансляцію аудіовізуального контенту в кабелі та інформацією щодо сплати винагороди авторам фільмів (копії звернень додаються).

Причиною такого звернення стало зменшення надходжень відповідної винагороди за використання аудіовізуальних творів в кабелі у зв’язку з тим, що після запровадження Закону України від 06 жовтня 2016 року № 1663-VIII найкрупніші українські медіа холдинги змусили провайдерів програмної послуги ретранслювати їх програми телепередач та забезпечити доступ до них абонентам кабельних мереж в різних регіонах України. При цьому, суми ліцензійних угод, які запропонували телеканали провайдерам, є досить значними і, начебто, передбачають сплату винагороди авторам та правовласникам аудіовізуального контенту, що не належить самим телеканалам.

В той же час, ще раніше на звернення до ефірних телеканалів щодо підтвердження відповідних прав та виплат «АРМА-Україна» отримала відповіді про неможливість у зв’язку із комерційною таємницею надати таку інформацію, або про те, що такі виплати повинні робити саме провайдери, або роялті вже отримують інші організації колективного управління.

Не відреагували, або зробили це спеціально, ефірні телеканали і на ті документи та Декларації від голлівудських кінокомпаній, які були видані «АРМА-Україна» і в яких було зазначено про відсутність повноважень у будь-яких інших третіх осіб передавати права на кабельну ретрансляцію в Україні та отримувати за це кошти.

Крім того, перевіряючи наявність виплат іншим організаціям колективного управління, на які вказували ефірні телеканали, зокрема Державному підприємству «УААСП», «АРМА-Україна» отримала відповідь про те, що за використання саме аудіовізуальних творів кошти від ефірних телеканалів ніколи не отримувались. Так само, як не отримувались вони і для аудіовізуальних авторів у вигляді справедливої авторської винагороди за використання їх прав під час ефірного мовлення, що може бути підтверджено єдиною в Україні організацією колективного управління, яка представляє саме аудіовізуальних авторів – «СІНЕМА», яка до цього ще й є членом міжнародної конфедерації авторських товариств СИЗАК.

На противагу – провайдери програмної послуги були вимушені сплачувати власним коштом винагороду (роялті) за кабельну ретрансляцію аудіовізуальних творів, присутніх в програмах телепередач ефірних телеканалів.

Основні юридичні вимоги «АРМА-Україна» ґрунтуються на тому, що «Аудіовізуальний твір – це частина телерадіопрограми, що є об’єктом авторського права…» (стаття 1 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»).
Чи створений, наприклад, аудіовізуальний твір (фільм) «Пятий елемент» чи «Лас Вегас», що йде в ефірі каналу ICTV цим каналом? Чи є цей канал його власником? Звісно НІ! А скільки таких фільмів йде в ефірі телеканалів після 20.00?
І чому, в такому разі, не отримують свою винагороду автори і правовласники цих творів, а провайдери програмної послуги повинні сплачувати за ефірні телеканали не лише авторську винагороду, а й витрачати власні кошти на обслуговування та утримання кабельних мереж, які ефірні канали НІКОЛИ не будували?

Чи є моральне право, а лише про нього може йти мова після прийняття Закону № 1663, у ефірних телеканалів примушувати провайдерів програмної послуги ретранслювати їх програми телепередач в кабельних мережах та вимагати навіть сплати за це. А можливо навпаки - саме провайдери повинні отримати компенсацію за використання власних мереж та за сплату авторської винагороди?

До вирішення цього питання не повинні бути залучені пересічні громадяни, воно повинно вирішуватись на рівні уряду, що забезпечує дотримання та виконання Угоди про Асоціацію з ЄС, Посольства США, яке завжди порушувало питання захисту інтелектуальної власності, та із залученням профільних асоціацій кабельних провайдерів і організацій колективного управління, які працюють в аудіовізуальній сфері.

Саме з даною метою і було порушене вказане питання. Асоціація «АРМА-Україна» чекає на юридично обґрунтовані відповіді і збирається звернутись до суду за захистом прав авторів і правовласників аудіовізуальних творів, а також до відповідних міжнародних організацій, які працюють в сфері захисту прав інтелектуальної власності, щодо оцінки правомірності дій телеканалів в Україні.

Вернуться назад »