Новини

Завжди найсвіжіші і найгарячіші.

Офіційна позиція Асоціації «Телекомунікаційна палата України» щодо внесення змін до універсальної програмної послуги

Прийняття Верховною Радою України у другому читанні проекту Закону №3504 від 23.11.2015 змушує нас ще раз звернутися до теми внесення змін до універсальної програмної послуги (УПП) та усіх ризиків, що несуть у собі ці зміни.

Ми, як і раніше, виступаємо за збереження УПП, як механізму забезпечення плюралізму інформації та різноманітності програм мовлення, до яких користувач має гарантований доступ. Ми послідовно відстоювали і будемо відстоювати позицію щодо приведення УПП до цивілізованого стандарту, заснованого на принципах технейтральності і соціальної орієнтації. Про нашу послідовну позицію яскраво свідчать всі наші попередні публічні заяви.

Ми підтримуємо розвиток вітчизняних медіа, які виробляють якісний контент і повинні отримувати за це справедливу винагороду. Але відбуватися це повинно не за рахунок телекомунікаційної індустрії!

Ми акцентуємо увагу на тому, що проблематика універсальної послуги не лежить виключно в площині переліку програм і монетизації відносин між медіа та операторами. Це питання значно ширше і зачіпає такі важливі питання, як рівні умови для ведення бізнесу в сфері платного телебачення, а також прозорість відносин всередині індустрії.
Зазначений проект Закону вносить ще більше плутанини у відносини між медіагрупами та кабельними операторами, а ринок стане ще більш стихійним та неврегульованим. Адже кожна із сторін не до кінця розуміє на яких умовах будувати подальші взаємовідносини, і ми припускаємо, що у будь-якому випадку постраждає абонент.

Соціальна складова УПП полягає у гарантованому доступі для всіх громадян України до суспільно важливої інформації, яка поширюється на обов'язкових телеканалах. Наразі існує серйозна загроза того, що виробникам та постачальникам телеконтенту не вдасться досягнути балансу інтересів, а 30% українських глядачів, що є користувачами кабельного телебачення, втратять доступ до телеканалів національного значення або будуть змушені використовувати інші телевізійні платформи, які на сьогодні законодавством України не регулюються.

Ми вважаємо, що внесення змін до переліку УПП є поспішним та незваженим. Напроти, ці зміни принесуть ще більший розлад у стосунки телеканалів та провайдерів програмних послуг. Ми наголошуємо, для уникнення конфлікту інтересів на ринку повинні бути встановлені прозорі умови для ведення бізнесу. Наприклад, це відноситься до таких питань:

• методика формування справедливої ціни як за контент, так і за послуги з трансляції сигналу в телекомунікаційній мережі;

• закріплення дієвого інструментарію захисту від зловживань з кількістю абонентів і нав'язування програм в пакетах та ін.;

• закріплення норми про відповідальність за невиконання обов'язків з надання УПП у вигляді штрафу, розмір якого повинен забезпечувати дієвість санкцій, тощо.

Очевидно, що рішення по трансформації УПП вимагає врахування багатьох факторів і, на нашу думку, їх необхідно розглядати в контексті змін всього медіа-законодавства і не виривати її з контексту всіх відносин.

Телекомпалата України вдячна народним депутатам України Данченку Олександру Івановичу, Опанасенку Олександру Валерійовичу, Левченку Юрію Володимировичу та партії «Самопоміч» за послідовну позицію і спробу запобігти прийняттю Закону №3504 від 23.11.2015. Нам прикро визнавати, що більше половини народних обранців, проголосувавши за внесення змін до УПП, свідомо (або не свідомо) допомогли олігархічним медіа-групам пролобіювати Закон, що працюватиме лише на їх збагачення та проти українського глядача. Ми звертаємося до Президента України з проханням застосувати вето до Закону №3504 від 23.11.2015 та внести до Верховної Ради України проект Закону України «Про аудіовізуальні послуги» з визначенням його як першочергового та невідкладного. Адже новий законопроект є результатом спільних зусиль представників галузі, передбачає встановлення балансу інтересів між медіа, провайдерами програмної послуги, кінцевими споживачами та державою та відповідає директивам Європейського Союзу.

Вернуться назад »